Partia Demokristiane PDK

PDK ėshtė njė nga partitė mė tė vjetra shqiptare, e krijuar nga intelektualė dhe figura elitare me peshė nė politikėn dhe kulturėn shqiptare, qė nė periudhėn e Luftės sė Dytė Botėrore. Nė vitet e para tė vendosjes sė sistemit komunist nė Shqipėri (1945-46) PDK, nė kundėrshtim me vullnetin e regjimit, u organizua dhe u shtri nė disa qytete krsyesisht tė banuara nga qytetarė tė besimit katolik, tė cilėt pėrbėnin qėndrat e rezistencės antikomuniste.

Regjimi reagoi ashpėr dhe tė gjithė themeluesit, drejtuesit lokalė dhe aktivistėt kryesor tė PDK-sė u arrestuan, u burgosėn, u internuan ose u pushkatuan. Asnjė grupim tjetėr politik e shoqėror nuk u godit mė ashpėr sesa bashkėsia katolike shqiptare.

Lexo me shume >>

Ne Fokus

Shpallet Unioni Demokristian me moton "Te bashkuar jemi me te forte"

Sot, date 07.12.2013 ora 12.00 ne seline e PDK-se, gjate nje konference per shtyp u shpall "Unioni Demokristian Shqiptar", i perbere nga 4 parti demokristiane. Motoja e ketij Unioni eshte "Te bashkuar jemi me te forte"

Te pranishem ne konference per shtyp ishin Kre...

Lexo me shume
Forumi Rinor i Partise Demokristiane

Forumi Rinor i Partise Demokristiane eshte organizate rinore qe funksionon prane Partise Demokristiane te Shqiperise

Ne jemi FRPDK!  Eja edhe ti !

...

Lexo me shume
Programi elektoral i kandidateve te PDK-sė per zgjedhjet parlamentare, 23 Qershor 2013

PDK është parti e qendrës së djathtë, në koalicion parazgjedhor me Partinë Demokratike.
 
Partia Demokristiane e Shqipërisë synon të krijojnë një grup solid parlament...

Lexo me shume
Muzeu i MemoriesLajmet e Fundit

Qytetarėt i fikėn motorėt pėr pesė minuta, por opozita duhet ti mbajė ndezur ato!

Aksioni opozitar për fikjen e makinave, për të kundërshtuar...

22 Tetor 2014

Me date 22 Tetor u zhvillua mbledhja e Kryesise se Deges se Tiranes....

THEMELOHET “SENATI” DEMOKRISTIAN SHQIPTAR

Në datë 11 Dhjetor 2013, në oren 11.00, tek hotel Tirana, u themelua Senati Demokristian Shqiptar,që shënon pikën më të lartë të përfaqesimit të kësaj alternative, te pranishem ishin...

Shpallet Unioni Demokristian me moton "Te bashkuar jemi me te forte"

Sot, date 07.12.2013 ora 12.00 ne seline e PDK-se, gjate nje konference per shtyp u shpall "Unioni Demokristian Shqiptar", i perbere nga 4 parti demokristiane. Motoja e ketij Unioni eshte "Te bashkuar jemi me te forte" Te pranishem ne ...